Antoni Libera powieść „Madame” wydał w 1998 r. Książka otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa „Znak”. W 1999 r. była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a także została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. W ciągu kilkunastu lat jej łączny nakład przekroczył 100 tysięcy egzemplarzy, została przełożona na około 20 języków. W 2002 utwór znalazł się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.
Powieść Antoniego Libery to opis fascynacji młodego człowieka piekną i tajemniczą nauczycielką języka francuskiego. Akcja utworu rozgrywa się w Warszawie, w latach 60. dwudziestego wieku.
Nas urzekła ta piękna opowieść o młodzieńczej i niespełnionej miłości : miejscami liryczna , miejscami pełna humoru. Młody człowiek tkwił w szarej rzeczywistości Polski socjalistycznej. Jednocześnie teatr, film, muzyka stały się dla niego oknem na inny, wolny świat. „Madame” to utwór o sile miłości, która zdaniem artysty może mieć siłę budującą i wzbogacjającą życie.
Antoni Libera przedstawił także portret polskiego społeczeństwa sprzed 1989 r.
"Wykorzystałem tę okoliczność, aby wystawić tamtej epoce rachunek. Czyli zrobić to, czego nie zrobiono lub zrobiono nader pokrętnie tam, gdzie powinno było być zrobione, to znaczy na forum publicznym. To zresztą polska specyfika: spełnianie powinności przynależnych państwu przez literaturę piękną.(...) Moja książka, choć nie wytacza wielkich armat i nie przybiera prokuratorskiej togi, choć utrzymana jest w
tonie ironiczno-żartobliwym, stanowi jednoznaczne potępienie peerelu. Osądza, że był to świat zdegenerowany, godny pogardy i odrzucenia. I że mieli rację ci, którzy tak to odczuwali i w związku z tym wyrywali się stąd za wszelką cenę."