20 lutego 2018 r. podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy reportaże autorstwa Wojciecha Tochmana zawarte w zbiorze pt. „Wściekły pies”.
Autor pokazał w swojej książce m.in. walkę samotnej kobiety z księdzem molestującym dzieci, przerażający los chłopaka chorego na syndrom Tourette’a i próby odnalezienia swego miejsca w świecie przez mężczyznę, który doznał całkowitej amnezji. Wyjątkową pozycję zajęły teksty „Mojżeszowy krzak „ i „Amen” o katastrofie autokaru białostockich maturzystów jadących z pielgrzymką do Częstochowy . Mocno poruszyło nas odważne i pełne cierpienia wyznanie katolickiego księdza - tytułowego „Wściekłego psa”.
Wojciech Tochman nakreślił w swych tekstach zarówno obraz ludzkiej podłości i zakłamania - jak i ludzkich tragedii, które przecież mogą stać się udziałem każdego z nas.
Celem Wojciecha Tochmana jest burzenie ludzkiego spokoju i sprawienie, żeby „ (…) czytelnik poczuł na własnej skórze strach, ból i upokorzenie(...)” tak aby choć w jednym człowieku dokonała się zmiana.
Naszą uwagę szczególnie zwrócił piękny, pełen prostoty język. Styl pisarstwa Wojciecha Tochmana charakteryzuje całkowite wyrzeczenie się ocen. Wojciech Tochman w jednym z wywiadów stwierdził ,że „(…) reporter powinien się dziwić, nie wiedzieć, szukać odpowiedzi.”
Ta mocna książka wywarła na nas duże wrażenie i pobudziła do dyskusji m.in. na temat homofobii.
Spotykamy się ponownie 20 marca 2018 r. w Czytelni Ogólnej godz. 18:00. Czytamy książkę Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.