15 września spotkałyśmy się pierwszy raz po wakacjach. Powitałyśmy z radością wśród nas czwórkę nowych klubowiczów. Z przyjemnością zaznajomiłyśmy ich z zasadami obowiązującymi w  klubie i podczas spotkań. Długo trwała dyskusja na temat  ulubionych książek i autorów oraz aktualnych wydarzeń w Polsce.

Następnie zapoznaliśmy się z życiorysem Jacka Woźniakowskiego. Okazało się, że jeden z naszych klubowiczów pochodzi właśnie z Biórkowa pod Krakowem i niektóre z postaci pojawiających się na kartach książki Ze wspomnień szczęściarza są mu znane osobiście. Opowiedział nam m.in. anegdotę o pewnych oświadczynach.

Książka Jacka Woźniakowskiego Ze wspomnień szczęściarza okazała się dziełem przecudnym.  Można wymieniać jednym tchem: dramatyczne okoliczności narodzin autora podczas wiosennych roztopów, opis pobytu w francuskiej szkole dla chłopców we Francji ze szczególnym uwzględnieniem programu nauczania, przewożenie zakazanych druków w bańce na mleko z Krakowa do Biórkowa (zabór rosyjski), ułańską młodość  w szkole Podchorążych w Grudziądzu, reporterska relacja wydarzeń z września 1939 r. tragedia w Zbydniowie w 1943r. okoliczności  poznania przyszłej żony.

Książka pełna jest  barwnych wspomnień na temat ludzi, których Jacek Woźniakowski spotkał w swoim życiu, zapamiętamy i urocze kuzynki Witkacego chowające konfitury przed gośćmi, łysą głowę profesora Stanisława Pigonia, ulubioną ciotkę Beatę Obertyńską i jej „trzy kampanie”, niezrównanego kawalerzystę Józefa Pilatowskiego, tragiczne dzieje  Inia Horodyńskiego,  Grahama Green'a w kusym kożuszku i wielu innych.

Ze wspomnień szczęściarza jest piękną opowieścią o przeszłości polskiej inteligencji, napisaną w  niezrównany sposób.

Ponownie spotykamy się  13 października w Czytelni Ogólnej. Czytamy powieść Richarda C. Moraisa „ Podróż na sto stóp”.

Zapraszamy do nas wszystkich miłośników literatury!

 

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj18
WczorajWczoraj116
W tym tygodniuW tym tygodniu230
W tym miesiącuW tym miesiącu18
ŁącznieŁącznie3266116