Powieść Kristin Harmel to opowieść o miłości i wojnie, ludzkiej tragedii i woli przetrwania.
Główna bohaterka Hope ma trzydzieści sześć lat, mieszka w miasteczku letniskowym na Cape Code, od niedawna jest rozwódką, ma dwunastoletnią córkę Annie i prowadzi rodzinną cukiernię, którą założyła jej babcia Rose. Jednak z powodu wielu nieszczęśliwych sytuacji życiowych czuje się samotna, przegrana i stara.
Pewnego wieczoru Rose, przebywająca w domu opieki, chwilowo odzyskuje pamięć i prosi wnuczkę, aby dowiedziała się, co się stało z jej rodziną. Spełniając tę prośbę, Hope poznaje dramatyczne losy babki, która jako młoda kobieta musiała uciekać z Francji przed koszmarem wojny.

Podobała nam się konstrukcja książki. Przewijający się motyw gwiazdy pięknie połączył wszystkie wydarzenia i wszystkich bohaterów, podobnie jak wątek kulinarny, który okazał się kluczowy dla całej opowieści.

Historia miłosna została nakreślona bardzo schematycznie i w sposób dość przewidywalny dla czytelnika, ale pozwoliła autorce ciekawie przedstawić wojenne dzieje rodziny Picard. Dramat Holocaustu pokazany został w sposób zgodny z prawdą historyczną, bez epatowania okrucieństwem. Epizod muzułmanów albańskich i francuskich ratujących Żydów, był nam dotychczas nieznany.

Ta historia wzruszyła nas, ale równocześnie podniosła na duchu.
Kolejne spotkanie w Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 21 maja 2019 r. tradycyjnie już w Wypożyczalni dla Dorosłych. Omawiać będziemy książkę „Obrażenia: pobici z Polską” .

 

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 900 - 1700 wtorek: 900 - 1700
środa: 900 - 1500
czwartek: 900 - 1700
piątek: 900 - 1700
sobota: Nieczynne

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj3
WczorajWczoraj166
W tym tygodniuW tym tygodniu970
W tym miesiącuW tym miesiącu1636
ŁącznieŁącznie3276503