Książka Mateusza Marczewskiego  to wspaniała poetycka  relacja na temat podzielonego społeczeństwa Australii. Autor uważa, że niemożność dogadania się i przekroczenia granic kulturowych spowodowana jest  wzajemną obojętnością i biernością ludzi.  Aborygeni nie chcą być jednością z białymi, zaś biali nie widzą w Aborygenach żadnej niezwykłości, nie szanują ich i nie próbują poznać.

Mateusz Marczewski dokonuje rzeczy podobno niemożliwej, a  mianowicie opisuje mentalność rdzennych mieszkańców Australii.  Podróżując po kontynencie poznaje  ich legendy, malarstwo i obyczaje. Udaje mu się wejść na chwilę do zamkniętego świata, do którego dotarło  tylko  niewielu białych. Aborygeni bowiem żyją obok, zamknięci w dzielnicach-gettach,  za niewidzialnym murem, w odrębnej przestrzeni. Przedstawienie współczesnej kultury aborygeńskiego  świata Mateusz Marczewski uzupełnił  przepięknymi  opisami  surowej  przyrody spalonej słońcem Australii.

Spotykamy się ponownie 20 listopada 2018 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych. Czytamy powieść Patrycji Pelicy pt. „Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy”. Serdecznie zapraszamy !

sobota: Nieczynne