Komedia kryminalna „Kółko się pani urwało” w styczniowym Dyskusyjnym Klubie Książki

 

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Nie ma mowy, tego munduru mu nie przepuści. Postanawia policzyć się z nim sama. Okazuje się jednak, że facet bez nogi został zamordowany, a ona sama jest pierwszą podejrzaną. Nie pozostaje jej nic innego, jak chwycić rączkę wiernego wózka zakupowego i rozpocząć własne śledztwo.
Warszawskie bandziory, strzeżcie się! Nadchodzi Zofia Wilkońska, postrach klubów seniora!”

(źródło: lubimyczytac.pl.)

 

Styczniowe spotkanie upłynęło nam miło i spokojnie.

Powieść Jacka Galińskiego została przez klubowiczów skrytykowana za niespójną akcję i za niespójne charakterystyki bohaterów. Autor podejmuje jakiś wątek potem go porzuca i nie rozwiązuje do końca, np. nie dowiadujemy się kim był zamordowany sąsiad pani Zofii i dlaczego ukradł dokumenty i biżuterię. Czytelnik zostaje przeniesiony w inne miejsce i następuje ciąg dalszy wydarzeń nie do końca powiązany z dramatycznym początkiem opowieści.

Pani Zofia Wilkońska zachowuje się bardzo niegrzecznie wobec innych ludzi. Jest nieuprzejma, złośliwa, podsłuchuje ludzi w tramwaju. Włamuje się nawet do cudzego mieszkania. Jakie wydarzenia z przeszłości mogły sprawić, że starsza pani stała się taka zgorzkniała i nieufna? Tego się nie dowiadujemy. A potem nagle nasza seniorka odwiedza bezdomnego w szpitalu. Niesforna staruszka jaką poznajemy na początku powieści nigdy by tego nie uczyniła.

Do końca nie wiemy czy „Mała Stopa”, podobno morderca, jest negatywnym bohaterem, bo jego postępowanie w trakcie rozwoju akcji zaczyna temu przeczyć.

Niemniej książka jest zabawna i tylko to nadaje jej jakąś wartość.

 

Ponownie spotykamy się 25 lutego 2020 r. Czytamy „powieść Sylwii Chutnik pt. „Dzidzia”.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj5
WczorajWczoraj173
W tym tygodniuW tym tygodniu753
W tym miesiącuW tym miesiącu3908
ŁącznieŁącznie3309349