Powieść „Odpływ” Larsa Saabye Christensena zawiera trzy historie, misternie połączone na bardzo wielu poziomach. Poszczególne części różnią się m. in. stylem pisania.  Pisarz powraca do swoich ulubionych  tematów: dzieciństwa, dojrzewania i drobnych niedoskonałości fizycznych, które definiują osobowość. Znakiem rozpoznawczym Saabye Christensena są też postacie kobiet świetliste, tajemnicze i emanujące swoistą melancholią jak np. matka Fundera”
 

Pierwsza opowieść przedstawia nam przeżycia młodego człowieka. Funder zwany Chaplinem ma 15 lat i właśnie wyjechał z matką na wakacje. Jest lipiec 1969 roku, za kilkanaście dni Neil Armstrong stanie na powierzchni Księżyca. Funder chce napisać o tym wiersz, ale nie uda mu się stworzyć niczego poza tytułem. W tekście pełno jest niedopowiedzeń, tajemnic. Wadą chłopca jest lęk przed narażeniem się innym ludziom. Efektem tego będzie tragiczna śmierć jednego z bohaterów opowieści.

 

Druga opowieść jest zupełnie inna niż pierwsza. Przenosimy się do Stanów Zjednoczonych. Kiedy w amerykańskim miasteczku Karmack liczba nieszczęśliwych wypadków wzrosła o 18 procent, szeryf postanawia zatrudnić pośrednika, który będzie przekazywał tragiczne wieści rodzinom poszkodowanych. Posadę otrzymuje Frank Farelli. Niektórzy twierdzą, że Farelli przynosi nie tylko wiadomości o nieszczęściach, ale również same nieszczęścia. Głównym przesłaniem tej części jest stwierdzenie,że przeszłość zawsze nas dopada.


Funder jest już po pięćdziesiątce, właśnie opuścił ośrodek terapeutyczny w stanie Maryland. Jest cenionym pisarzem, ale po śmierci ojca przeżył załamanie nerwowe. „Najpierw straciłem ojca, potem straciłem powieść, a na koniec straciłem rozum” – mówi.
 


Książka została uznana przez prasę za arcydzieło i jest uważana za najlepszą powieść autora.

Ostry, zabawny i wstrząsający „Odpływ” to propozycja dla wszystkich, którzy kochają filmy braci Coen i nie mogą się uwolnić od chłodnego czaru prozy Karla Ove Knausgårda.  Saabye Christensen hipnotyzuje tak samo, ale czułość, z jaką opisuje swoich niedoskonałych bohaterów, sprawia, że „Odpływ” emanuje niezwykłym ciepłem.

 Znany i ceniony norweski pisarz, poeta i autor scenariuszy filmowych. Laureat wielu nagród, w tym Rivertonprisen (1987). W 2006 roku odznaczony komandorią Orderu Św. Olafa za zasługi na polu literatury norweskiej. Książka „Odpływ”  jest uważana za najlepszą powieść autora.
 

 (wykorzystano  opis Wydawnictwa Literackiego  z 2014 r.; www.wydawnictwoliterackie.pl)

 Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 19 listopada 2019 r. Czytamy reportaże Jacka Hugo-Badera w zbiorze pt. „Audyt”

 

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj55
WczorajWczoraj145
W tym tygodniuW tym tygodniu882
W tym miesiącuW tym miesiącu488
ŁącznieŁącznie3346325